Ženy hromadne prestali nakupovať oblečenie v klasických obchodoch. 6 dôvodov, ktoré presvedčia aj vás

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

O tom, že odevný priemysel je jeden z tých, ktorý znečisťuje našu planétu úplne najviac, sa v poslednej dobe hovorí skutočne často. Mnohí ľudia však vôbec neberú do úvahy, ako veľmi tomu prispieva takzvaná rýchla móda.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Harpers Bazaar, každá piata žena vo Veľkej Británii má výčitky, keď si niečo kúpi. No podľa portálu Patatam zase 64 % respondentov tvrdilo, že sú pripravení kúpiť si aj použitú vec. Portál Brightside vytvoril niekoľko dôvodov, prečo by sme mali prestať nakupovať oblečenie vo veľkých obchodných domovoch. Módne domy, ako sú napríklad Zara alebo H&M či rôzne iné sú známe tým, že je ich oblečenie cenovo dostupné a moderné. Napriek tomu veľmi neprispievajú zdraviu našej planéty.

Foto: unsplash

Viac škodlivých látok vo vzduchu

V roku 2016 obuvnícky a odevný priemysel vyprodukoval celkovo 8 % škodlivých látok vo vzduchu. Na porovnanie, v roku 2015 produktovali lietadlá a námorná doprava o nejaké to percento menej. Hoci je to desivé, pravdou zostáva, že výroba masového oblečenia a hlavne jeho vyhadzovanie, je pre našu planétu skutočnou hrozbou.

Podobné vyhadzovaniu odpadkov

Toto súvisí hlavne s praním oblečením, respektíve praním nekvalitných látok, z ktorých väčšina veľkých obchodných domov vyrába. Takéto látky sú tvorené množstvom mikroplastov, ktoré sa vylučujú z oblečenia najmä počas prania a teda sa dostávajú cez filtre práčok a čističe odpadových vôd do vody, kedy sa dostávajú do tiel morských živočíchov a cez ich konzumáciu aj do nás.

Foto: unsplash

Nebezpečenstvo pre planétu

17 až 20 % vody sa znečistí v dôsledku farbenia textilu. Farbivá obsahujú síru a zlúčeniny ťažkých kovov, ktoré interagujú s pracími prostriedkami, vytvárajú vedľajšie produkty a spôsobujú alergiu. Okrem toho väčšina tkanín nie je biologicky odbúrateľná, preto ich rozklad môže trvať 20 až 200 rokov.

Deti v chudobných krajinách sú ohrozené

Najväčším spotrebiteľom pesticídov v Indii je Pandžáb. Toto ovplyvňuje celú ekologickú situáciu v regióne. Znečistené sú pôda, rieky, ale aj atmosféra, čo má vplyv na zdravie okolitých obyvateľov. Deti, ktoré v tomto regióne žijú, majú vážne fyzické a duševné poruchy, existujú dokonca aj prípady onkológie.

Nebezpečné pre chudobné krajiny

V roku 2013 sa v Bangladéši zrútila budovala Rana Plaza, v ktorej boli umiestnené textilné továrne. Zomrelo viac ako 1 000 ľudí a 2 500 utrpelo zranenia. Deň pred tragédiou mali pracovníci upozorňovať na praskliny v budove, ale boli nútení chodiť do práce, inak by nemali peniaze. Rýchle módne značky sťahujú svoje továrne do chudobných krajín, kde sú pracovné podmienky extrémne nebezpečné.

Foto: unsplash

Darovanie oblečenia charite je problém

Hoci je samozrejme lepšie oblečenie darovať do rozvojových krajín, ako ho vyhodiť, v niektorých krajinách to môže viesť k ekonomickej stagnácii. Stalo sa to napríklad aj na Haiti. Použité odevy sa tam dodávajú vo veľkom z USA a miestni obyvatelia ich občas ani nerozbalia, len všetko kúpia kvôli nízkym cenám. Z toho dôvodu v priebehu niekoľkých rokov takmer zmizol z Haiti textilný priemysel a malé módne podniky.

Čo si myslíte o rýchlej móde vy?

Najnovšie články