Zima a sneh sú už na ceste. Budúci týždeň čakajte dramatickú zmenu počasia

Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR - Pavol Zachar

Asi každý z nás si spomína na tuhé zimy spred desiatok rokov, kedy sme sa borili v snehu už od začiatku novembra. Posledné roky to vyzerá inak.

Sneh je väčšinou niečo, čo túžobne očakávame práve okolo novembra a najviac v decembri. Portál Imeteo však informoval o tom, že možno snehová nádielka nie je taká vzdialená, ako by sme si mysleli. Na našom území prevláda stabilné počasie, ktoré je inverzné, no to by sa malo meniť práve budúci týždeň. Na naše územie prichádza ochladenie. Posledné dni bola väčšinou na celom území hmla a Slnko vyšlo len zriedka, väčšinou na horách.

FOTO TASR – František Iván

Hranica sneženia bude klesať

Budúci týždeň však nad oblasť severnej Škandinávie príde tlaková níž. Tá by mala v druhej polovici budúceho týždňa vytlačiť tlakovú výš z východnej Európy až nad Ural a v Európe by počasie po svoju kontrolu mala prebrať tlaková níž. Budúci týždeň teda do našej oblasti budú vstupovať v chladnom vzduchu jednotlivé fronty, ktoré prinesú zrážky. Pretože sa už budeme nachádzať v chladnejšom prúdení, tak vďaka ochladeniu bude na našom území klesať hranica sneženia.

Chladné počasie bude prevládať

Tá by už v piatok mohla poklesnúť na výšku okolo 800 metrov a na tejto úrovni by sa mala udržiavať aj počas víkendu. Je tu tak šanca, že už budúci víkend dorazí nielen na naše hory, ale aj do vyšších oblastí severného Slovenska snehová nádielka. Vďaka ochladeniu poklesnú aj teploty. Maximálne denné teploty by sa od budúceho piatka mohli pohybovať len od +2 do +8 °C a nočné teploty by sa mali pohybovať v rozmedzí +3 až -4 °C.

Foto: archív TASR

Dlhodobá vyhliadka na nasledujúce dni pritom naznačuje, že takéto chladnejšie počasie by na našom území malo pretrvávať aj naďalej. Okolo Kataríny sa naviac predbežne očakáva ďalší vpád chladného vzduchu, čo by malo ešte viac znížiť teploty a súčasne s tým poklesne aj hranica sneženia. Vyzerá to teda tak, že počnúc budúceho víkendu nás čaká príchod zimnejšieho počasia.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: