Zistenia vedcov hovoria jednoznačne: Táto vakcína je účinná aj proti nebezpečnému delta variantu

TASR Zdravie

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Jednodávková vakcína proti covidu americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) je účinná aj voči vysoko nákazlivému delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2 a imunitná odozva trvá najmenej osem mesiacov.

Oznámila to vo štvrtok spoločnosť J&J, píše agentúra AFP. Protilátky a bunky imunitného systému v krvi ôsmich ľudí zaočkovaných touto vakcínou podľa vedcov účinne zneškodnili variant delta, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii. Podobné výsledky hlásili aj z ďalšej štúdie, ktorá sa uskutočnila v zdravotnom inštitúte Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) v Bostone. Lekári v rámci tejto štúdie vakcínu podali 20 pacientom.

Zaujímavé zistenie

“Sme presvedčení, že naša vakcína ponúka trvácnu ochranu proti COVID-19 a vyvoláva zneškodňujúce účinky proti variantu delta,” povedal vedúci výskumu J&J Paul Stoffels. Údaje “zozbierané za obdobie ôsmich mesiacov” podľa oddelenia výskumu a vývoja J&J potvrdzujú, že táto vakcína vyvoláva silnú protilátkovú odozvu, ktorá neoslabuje, ale práve naopak, “po čase pozorujeme zosilnenie”.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: