Zistite, kedy pôjdete do dôchodku. Táto tabuľka vám to povie presne

SITA , Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: pixabay

Odchod do dôchodku je pre mnohých z nás niečo, čo predstavuje ešte ďalekú budúcnosť, iní ľudia zase doslova počítajú dni, kedy si už konečne budú môcť oddýchnuť.

Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, penzijný vek matiek v sporných ročníkoch 1957 až 1963 sa zníži o pol roka za každé dieťa. Skupina žien, ktorá už odišla alebo ešte len odíde do dôchodku pred 1. januárom budúceho roka bez odpočítania pol roka za každé vychované dieťa, bude kompenzovaná jednorazovým doplatkom k dôchodku alebo percentuálnym zvýšením starobného dôchodku.

Zmeny pre tieto roky

Od začiatku budúceho roka sa matkám, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963, pri stanovení ich dôchodkového veku odpočíta pol roka za každé vychované dieťa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslankýň Petry Krištúfkovej (Sme rodina), Anny Zemanovej (SaS) a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), ktorú vo štvrtok schválil parlament. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 140 prítomných poslancov.

Prehľadná tabuľka

Sociálna poisťovňa na svojej stránke zverejnila prehľadnú tabuľku, podľa ktorej môžete zistiť vek, kedy pôjdete do dôchodku. “Od 1. januára 2021 sa zmení vek odchodu do dôchodku len pre ženy narodené v rokoch 1957-1963, ktoré vychovali deti. Národná rada SR zmenu schválila 24. 9. 2020 v novele zákona o sociálnom poistení, ktorá v týchto dňoch čaká na podpis prezidentky SR a na publikovanie v Zbierke zákonov SR. Ak novela zákona nadobudne účinnosť publikovaním v Zbierke zákonov SR, dôchodkový vek sa od 1. januára 2021 zmení tak ako uvádza prehľadná aktualizovaná tabuľka.”

Zdroj: Socpoist.sk

Čo si myslíte o tejto zmene vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: