Zmeniť ich nemôže, no dodržiavať ich musí aj kráľovná Alžbeta! Toto je 21 prísnych pravidiel zaužívaných v britskej kráľovskej rodine


Byť súčasťou britskej kráľovskej rodiny nie je vždy jednoduché a svoje o tom vedia najmä jej členovia. Tí sa s prísnymi pravidlami stretávajú denne na vlastnej koži a podľa všetkého neraz ide o dosť nepríjemné záležitosti.

Mnoho ľudí celý život sníva o tom, aké by to bolo medzi nich patriť. No mnoho z týchto ľudí nedomyslí, že takýto život členom rodiny zväzuje ruky, nohy a hádam aj hlavu. Neustála konfrontácia s pravidlami, zvykmi a tradíciami, ktoré neraz nemusia nájsť pochopenie, je takpovediac malým väzením. Dnes prinášame 21 prísnych pravidiel z britského kráľovského dvora, ktoré nemôže zrušiť ani len sama kráľovná.

TOP 21

Členovia kráľovskej rodiny nemajú právo hlasovať vo voľbách, nemôžu prezentovať politické názory a ideálne by ich nemali ani mať.

Keď sa postaví kráľovná, postavia sa všetci vrátane rodinných príslušníkov na znak solidarity.

Queen Elizabeth boarding a train at King's Lynn Station

A post shared by Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage) on

Všetci členovia kráľovskej rodiny musia prísne dodržiavať pravidlá etikety. Tak napríklad: každý muž sa musí pokloniť nielen kráľovnej, ale každej žene – na znak zdvorilosti a úprimnosti. Kiežby sa týmto gentlemanským pravidlom niekedy riadili aj obyčajní muži!

V prítomnosti kráľovnej nesmie nikto jesť. Jedlo môže vziať spoločnosť do úst jedine v prípade, že je aj kráľovná. Akonáhle kráľovná dojedla, všetky taniere sa odnesú. A nik sa nikoho nepýta, či už ráčil dojesť.

V kráľovskej rodine je zakázané hrať sa spoločenskú hru Monopoly. Ak sa pýtate prečo, dôvod je bizarný. Táto stará hra oddávna prinášala spory do akejkoľvek spoločnosti. Spory však v kráľovskej rodine nie sú prípustné. Aspoň naoko nie.

Queen Elizabeth unveiling a portrait of herself

A post shared by Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage) on

Kráľovskí úradníci a členovia rodiny si musia počas ciest do iných štátov so sebou povinne baliť aj smútočný odev. Ak by totiž zomrel niekto z príbuzných, na rodnú hrudu musia z lietadla vystupovať už vo vhodnom oblečení.

Dvaja a viacerí následníci trónu nesmú letieť spolu v jednom lietadle. Ide o prevenciu v prípade, že by sa stala katastrofa a lietadlo sa zrútilo. Takto si dvor zabezpečil, že vždy ostane živý aspoň jeden následník trónu.

Skôr, než ktorýkoľvek člen kráľovskej rodiny požiada svoju milú o ruku, alebo ktorákoľvek členka by chcela prijať ponuku na sobáš od svojho nápadníka, musí získať povolenie od panovníka, teda od kráľovnej. Podľa tradície totiž musí ostať krv monarchie čistá. Ak prišelca do rodiny odsúhlasí panovníčka, potom je všetko v poriadku.

Myrty sú najdôležitejším prvkom kráľovskej svadobnej kytice od čias, kedy ich princ Albert priniesol kráľovnej Viktórii.

Manželstvo v kráľovskej rodine znamená nový život. Pri uzavretí manželstva s niektorým z jej členov automaticky prijímate meno, ktoré vám pridelí monarcha. Preto sa napríklad Catherine Elizabeth Middleton dnes volá „len“ Catherine, vojvodkyňa z Cambridge.

Príslušníci kráľovskej rodiny si nesmú robiť selfie fotky, rozdávať autogramy, ani sa dotýkať obyčajných smrteľníkov na ulici. Žiaľ, v XXI. storočí je toto pravidlo ťažko dodržiavané, keďže členov rodiny sa môže dotknúť akýkoľvek trúfalec napríklad aj v nákupnom centre.

Dámy z kráľovskej rodiny musia na oficiálne udalosti nosiť klobúky. Ide o známu vec, no málokto vie, že klobúk nikdy nesmie byť z obchodu, ale musí byť šitý na mieru.

Ak sa spoločenská udalosť koná v interiéri, prípadne vo večerných hodinách, môžu dámy klobúčik nahradiť diadémom alebo tiarou. Nosiť ju však musia striktne pod 45 stupňovým uhlom!

Mimo kráľovského paláca majú členovia zakázané jesť mäkkýše. Ak by mal niekto z rodiny pri ceste po Francúzsku chuť na slimáky, má jednoducho smolu. Tak to je.

V Buckinghamskom paláci je prísne zakázané skladovanie cesnaku. Kráľovná sa totiž vyhýba všetkým ostrým jedlám, vrátane voňavého cesnaku. To spôsobilo zmätok už pri mnohých zahraničných cestách. Najväčší problém bol s cesnakom v Taliansku, kde jedlo bez tejto ingrediencie pomaly ani neexistuje.

Hlboké výstrihy sú v kráľovskej rodine zakázané. Oči členov rodiny sa môžu pozerať len do dekoltov svojich manželiek. Teda aspoň oficiálne. Ak si niektorá dáma oblečie šaty s hlbším výstrihom, musí sa postarať o to, aby mala po ruke vždy niečo, čím si ho pri zohýnaní alebo nebezpečnej zmene pózy prikryje.

Monarcha prijíma akýkoľvek dar, ide o tradíciu. Aj keby ste kráľovnej darovali žabu, musí ju prijať. Ak však darujete niečo, čo ste už dostali, kráľovná môže dar odmietnuť.

Na kráľovskom dvore neexistuje niečo ako prezývky či sladké oslovenia. Oficiálne sa smú členovia oslovovať len svojimi vlastnými menami, teda William, Catherine, atď. Ani len otec im nemôže povedať Will alebo Kate.

Princ Philip musí stáť vždy za svojou manželkou. Hovorí sa, že za každým silným mužom je žena. V tomto prípade to zrejme platí naopak. Alebo nie?

Nikto nemá právo odvrátiť oči od kráľovnej, keď sa naňho pozerá alebo stojí v jeho tesnej blízkosti. Nikdy sa jej nik nesmie otočiť chrbtom, ani len keď si ide zo stola zdvihnúť pohár s drinkom. Vždy musí počkať pokým kráľovná nezmení smer alebo sa nepohne ďalej.

Queen Elizabeth and President George H.W. Bush

A post shared by Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage) on

Britskí monarchovia majú vlastný trón a sedieť na ňom môžu len oni.

Ak ste aj vy patrili k rojkom, ktorí túžili byť členmi kráľovskej rodiny, možno ste po tomto článku zmenili názor. Alebo ani to vás neodradilo?

Pozri aj: Nie je možné, že už má 79 rokov! Táto známa herečka včera všetkým vyrazila dych, keď sa na červenom koberci objavila v sviežich ružových šatách

zdroj: babskeveci.sk (M)


Komentáre

komentárov