Zúfalá prosba slovenského zdravotníka: Dajte šancu svojim blízkym, aby boli zdraví

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Asi sa zhodneme, že ak nejaké povolanie znáša celú situáciu skutočne ťažko, tak sú to zdravotníci. Je ich nedostatok, sú vyčerpaní a boja sa, čo bude ďalej.

V dnešnej situácii musíme byť všetci zodpovední a ohľaduplní voči ostatným ľuďom. Nie je to jednoduché a pravdepodobne to ešte dlho jednoduché nebude. Stránka Nekŕmte nás odpadom zverejnila prosbu slovenského zdravotníka, ktorá sa dotkne každého z vás.

Foto: unsplash

Veľa internetových odborníkov

“Ako zdravotník som aspoň v kútiku duše dúfal, že aspoň vo vianočnom období ľudia pochopia. Pochopia, že najväčší dar, čo tento rok môžeme dať svojím blízkym, je priloženie našej ruky k tomu, že budeme chrániť zdravie svojich blízkych. Už niekoľko mesiacov sledujem komentáre a názory ľudí na pandémiu, opatrenia, politiky, odborné medicínske časti problému a podobne. Nato, koľko je v našej krajine odborníkov, som neskutočne hrdý. Akurát som nepostrehol odborníkov na facebooku v reálnej praxi.

Foto: unsplash

Chráňte zdravie iných

Predsa, keď sa k niečomu odbornému vyjadrujem, asi mám na to patričné vedomosti a vzdelanie. Ak to tak je, potom v tejto situácii patrím do nemocníc, ambulancií, záchranných služieb. Či už patríme medzi odborníkov, čo tomu skutočne rozumejú alebo majú aspoň nejaké zdravotnícke vzdelanie a vedia minimálne tie základy, alebo medzi tých, čo si urobili tituly čerstvo na začiatku pandémie na facebook-u alebo inde, bol by som rád, keby sme každý našli v sebe aspoň záujem chrániť zdravie iných. Poviem to otvorene.

Foto: unsplash

Zdravotníci sú unavení

SME UNAVENÍ- Asi všetci zdravotníci. Situácia je každým dňom horšia a je len otázka času, keď vás bude buď ošetrovať výhradne pozitívny personál, alebo nikto. Veľká časť zdravotného personálu sú staršie osoby. To nie je ich chyba. To je chyba tejto republiky posledných XY rokov neriešenia nedostatku personálu v zdravotníctve. Takže, dá sa povedať, že náchylný ľudia na toto ochorenie sa mu permanentne vystavujú preto, aby sa mohli starať o vás, vašich blízkych a podobne. Ak niekomu nezáleží na svojom zdraví a odmieta sa chrániť, okej je to jeho zdravie.

Všetko je o zdraví

No treba si konečne uvedomiť, že to nie je o jednotlivcoch. Môžem ohroziť niekoho, kto sa nerozhodol rovnako ako vy nechrániť sa. Prosím vás, skutočne obmedzme kontakt počas vianočných sviatkov. Dajme bokom všetko ostatné a nechajme to najdôležitejšie, a to je zdravie. Ja budem rád, ak sa s blízkymi budem môcť stretnúť, keď to situácia dovolí a nebudem pre nich rizikom. Ale nebudem bezhlavo bojovať za to, aby som s nimi strávil Vianoce. Záleží mi totiž, aby sme, ak nie tieto, mohli spolu tráviť tie budúce. Skutočne vás prosím všetkých, začnime sa správať zodpovedne.

Foto: unsplash

Neriešme politiku, to čo robia politici. Používajme rozum chráňme sa, ako najlepšie vieme. Toto by sme mali robiť aj keby neboli nariadené rúška. Myslím, že komu na svojom zdraví záleží, bude dodržiavať tie tri jednoduché pravidlá, aj keby nie sú nariadené. Dajme šancu chorým ľuďom, dajte šancu nám, zdravotníkom, starať sa o nich a dajte šancu svojím blízkych zostať zdravý. Ďakujem.”

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: