Zuzana Plačková „venčila“ tigra na ulici, aby nazbierala lajky. Kritizujú ju ľudia ale aj veterinári

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Nesníval v kútiku duše každý z nás o tom, že by doma choval leva alebo tigra? Možno, keď sme mali osem rokov, predstavovali sme si, aké by to bolo úžasné, keby mali doma šelmu. Ako starší však už vieme, že mať doma exotické zvieratá naozaj nie je až taká sranda.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšie mnohých ľudí pobúrila fotografia kontroverznej Zuzany Plačkovej známej zo šou Hotel Paradise. Tá na svojom Instagrame zverejnila fotografiu, kde má na vôdzke malého tigra. Fotografia vzbudila búrlivé diskusie a mnohí ľudia len krútia hlavou. Každý si totižto uvedomuje, že mať doma exotické zviera, ešte k tomu šelmu, naozaj nie je dobré, a to hlavne pre danú šelmu. Pokiaľ ide o malého tigra, ten má podľa všetkého patriť jej kamarátke, ktorá prevádzkuje Ranč pri Žiline. Na chov takýchto zvierat má všetky povolenia. Po kritike sa ohradila a tvrdí, že ľudia nemôžu vedieť, že tigrovi nepomohla.

Zuzana sa ohradila

Neskôr ešte Zuzana Plačková zverejnila na Instagrame svoje vyjadrenie k celej téme. „Odkiaľ viete, že ten tiger nebol zachránený napríklad z cirkusu? Ako môžete vedieť, že nemá lepšie podmienky ako hocijaké iné zviera? Uvedomujete si mesačné náklady chovu tigrov a nebyť podporovaný štátom ani sponzormi? Každý vidí len to, čo chce a čo niekde niekto napíše blbosti, no nikto, naozaj nikto ma nekontaktoval a neopýtal sa ma niečo ohľadom tigra alebo chovnej stanice,“ napísala. Pokračovala taktiež tým, že nikto nemôže vedieť či tigrovi nepomohla, aby sa mu žilo lepšie.

Ľudí to pobúrilo

To však nie je to, čo ľudí pobúrilo. Ide skôr o správnosť takéhoto rozhodnutia, zobrať malého tigra na prechádzku ako psíka. Jasné, kým je šelma malá, je naozaj veľmi rozkošná a je ťažké uveriť, že je to divé zviera, ktoré má úplne iné potreby a je nevyhnutný iný spôsob zaobchádzania. Vyjadril sa k tomu aj slovenský ochranár a europoslanec Martin Hojsík.

Tiger nie je mačka

„Tigrík nie je mačiatko. Mláďa tigra nie je hladkací panák pre okoloidúcich na bratislavskom sídlisku. Tiger je divoká šelma, no a v porovnaní so psami a mačkám majú tigre veľmi iné potreby – tak jednoduché to je. Keď je niečo legálne, neznamená to hneď, že je to aj morálne a správne. Planet Lover ma upozornili na príspevky Zuzany Plačkovej na Instagrame, kde sa chváli, ako bola vyvenčiť dvojmesačné mláďa tigra. Podľa všetkého patrí tiger Plačkovej kamarátke,“ píše na svojom Facebooku.

Chovy na Slovensku sú povolené

„Žiaľ, na Slovensku sú ešte stále povolené súkromné chovy divokých šeliem, akými sú aj tigre, levy, či medvede. Aj keď neviem o tom, že by majitelia tohto mláďaťa robili niečo nelegálne, je na mieste zamyslieť sa nad morálnosťou takéhoto chovu. Veď predsa tiger nie je mačka ani pes. Sú to divoké šelmy, ktoré majú úplne iné potreby ako naši domáci miláčikovia. Potrebujú veľký výbeh, a nie záhradu. Potrebujú sa naháňať a doťahovať s inými šelmami, nie sa prechádzať po meste a byť hladkacím panákom pre okoloidúcich.“

Nelegálny obchod

„Keď som pracoval vo FOUR PAWS International, žiaľ sme často museli riešiť záchranu tigrov, levov a medveďov, ktoré ľudia držali v hrozných podmienkach. Ak sa ich podarí zachrániť, končia buď v zoo, alebo v záchranných staniciach ochrancov zvierat. A to nehovorím ani o tom, že súkromný chov divokých šeliem prispieva k nelegálnemu obchodu s ohrozenými druhmi a transportom zvierat v nehumánnych podmienkach. Myslím, že je načase aby sme aj na Slovensku zakázali súkromný chov šeliem. Nemyslíte?“

Problematické, ale možné

Napriek tomu, že Zuzana Plačková sa proti nenávistným komentárom ohradzuje s tým či sú všetci presvedčení o tom, že danému tigrovi nepomáhala, nechtiac tým poukázala na naozaj závažný problém, ktorý na Slovensku máme. Chovať divoké zviera na Slovensku nie je jednoduché a potrebujete na to naozaj veľa potvrdení a povolení, je potrebné poznamenať, že napriek všetkému takéto zviera chovať možné je.

Pred rokom jeden tiger zaútočil

Podľa vyhlášky „Divé zvieratá a nebezpečné živočíchy sa na účely podľa odseku 1 chovajú alebo držia v zverniciach, vo zverofarmách, v komorovacích zariadeniach, v zoologických záhradách a zookútikoch, v cirkusoch a v súkromných zbierkach zvierat. Divé zvieratá a nebezpečné živočíchy nemožno chovať v zariadení spoločného stravovania, v pojazdnom zverinci, ani v pojazdnom teráriu.“ Majiteľ však stále môže takéto zviera chovať aj pre svoje vlastné potešenie a záľubu.


V ranči, z ktorého má pochádzať aj tento malý tiger, práve minulý rok jeden z dospelých jedincov uhryzol 29-ročnú ženu. Informuje o tom denník Pravda. Mladá žena mala ísť ku klietke s tigrami s priateľom, ktorý bol na ranči zamestnaný ako ošetrovateľ. Žena do klietky strčila ruku a chcela ho pohladkať, avšak tiger zaútočil a začal jej šklbať rukou. Je jednoznačné, že v tomto prípade pochybila práve žena, ktorá si myslela, že sa môže so šelmou hrať ako s mačkou. Tiger však cítil, že jeho územie je narušené, preto sa bránil. Polícia vtedy zverejnila aj video.

Čo na to veterinári?

Na názor sme sa opýtali aj odborníkov z ambulancie Farmivet. „Treba si uvedomiť, že nedomestikované mačkovité šelmy ako tigre, levy, ale aj menšie druhy ako žanetky, napriek tomu, že od útleho veku sa dajú pomerne jednoducho navyknúť na kontakt s človekom, zostávajú stále divými nedomestikovanými zvieratami. Tieto zvieratá sa vo svojom prirodzenom prostredí denne pohybujú na veľkom území, ktoré im v zajatí nie je možné poskytnúť. Tento problém sa dá vyriešiť tzv. enrichmentom prostredia, čo znamená obohatenie prostredia o rôzne podnety, ktoré zvieraťu poskytnú dostatočnú fyzickú a psychickú námahu.“

„Avšak tieto podmienky vie zabezpečiť len malé množstvo chovateľov. Podľa nášho názoru by sa takéto druhy zvierat mali chovať v zajatí výhradne v rámci snahy o záchranu daného živočíšneho druhu, keďže veľa z nich je kriticky ohrozených. A aj tieto snahy by mali viesť hlavne k zvýšeniu počtu jedincov týchto druhov v ich prirodzenom prostredí.“

Najnovšie články