AKTUÁLNE: Teploty mrazivé, až do -19 stupňov. Meteorológovia varujú pred vetrom i tvorbou snehových závejov

Lucia Mužlová Ešte viac

Na snímke prízemný teplomer v Meteorologickej stanici v Gánovciach pri Poprade poèas štvrtkového rána 1. marca 2018, ktorý nameral mínus 24,9 stupòa Celzia. FOTO TASR - Adriána Hudecová

Slovensko zažilo mrazivú noc, a to najmä na strednom a východnom Slovensku. Teplota v niektorých okresoch klesla od -15 až do -19 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu 1. stupňa, ktorá potrvá od polnoci do pondelňajšej (7.1.) 8. h.

V okresoch Trenčianskeho kraja očakávajú meteorológovia ojedinele dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu od -15 do -17 stupňov Celzia. V Košickom kraji, v okresoch Gelnica, Rožňava a Spišská Nová Ves, môže teplota klesnúť od -15 až do -19 stupňov Celzia. To isté očakávajú meteorológovia aj v Prešovskom kraji, v okresoch Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.

FOTO TASR/AP

Výstraha pred mrazmi platí pre takmer všetky okresy Banskobystrického a Žilinského kraja. SHMÚ tu miestami taktiež očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu v rozmedzí od -15 až do -19 stupňov Celzia.

Nízke teploty až do -19 stupňov Celzia očakávajú meteorológovia aj v noci na utorok (8.1.). Mrazy predstavujú podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch.

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Polooblačno až oblačno. Teploty -5 až 0 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -6 až -9 a najvyššie denné -3 až 0 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -7 až -12 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -7 až -11 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.

FOTO TASR – Lýdia Vojtaššáková

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -12 a najvyššia denná -6 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -13 a najvyššia denná -9 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -14 a najvyššia denná -12 stupňov C.

Na väčšine územia Slovenska sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Na hrebeňoch Tatier sa očakáva silný vietor. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy 1. stupňa.

Snehové jazyky a záveje sa môžu podľa meteorológov tvoriť takmer vo všetkých okresoch na Slovensku. Na hrebeňoch Tatier v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno očakáva SHMÚ výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Pozri aj: Toto je najkritickejší vek v živote človeka, tvrdia odborníci. Dôvod je bohužiaľ alarmujúci a to aj na Slovensku

TASR

0
Komentovať (0)