Celý svet dnes pozoruje dlho očakávaný astronomický úkaz, na ktorý ľudia čakali desiatky rokov. Pozrite si ho aj vy


Za úplné zatmenie Slnka môžeme vďačiť matematickej náhode. Vzdialenosť Slnka od Zeme je približne 400-krát väčšia než vzdialenosť Mesiaca od Zeme a takisto má naša hviezda aj 400-krát väčší priemer. Pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme. Keď sa teda stretne v jednej línii Slnko, Mesiac a Zem, Mesiac Slnko zastrie a spôsobí tak jeho úplné zatmenie.

Zatmenie v USA začína už ráno. Toto zatmenie je jedinečné najmä tým, že ho bude možné v Spojených štátoch Amerických pozorovať po takmer 100 rokoch. Státisíce Američanov sa preto presúvajú do oblastí, kde ho budú vidieť čo najlepšie. Najdlhšie si zatmenie užijú v štáte Kentucky, kde bude trvať takmer 3 minúty.

NASA

Aj keď u nás pozorovanie žiaľ nebude možné, NASA vysiela tento jedinečný astronomický úkaz naživo, a tak si ho môžete pozrieť z pohodlia domova, a to aj bez ochranných pomôcok očí. Bez nich by totiž hrozilo vážne poškodenie zraku.

Pozri aj: Do plastovej fľaše si po tomto už nikdy vodu nenaberiem! Toto sú najhoršie veci, ktoré pred nami firmy zatajujú

zdroj: babskeveci.sk, NASA


Komentáre

komentárov