Kráľovná Alžbeta má takúto vtipnú rodinnú prezývku! Toto je 10 najzaujímavejších faktov o britskej kráľovskej rodine, o ktorých ste určite netušili

Monizz Ešte viac

Monarchovia majú čo skrývať. Presvedčí vás o tom týchto 10 zaujímavých faktov, ktoré poukazujú na to, že aj v kráľovskej rodine žijú len ľudia s chybami, slabosťami a nedostatkami. Presne takí, ako sme aj my, bežní smrteľníci bez koruny na hlave.

View this post on Instagram

Thankful I'm not a peasant 🥂

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Členov rodiny nie je tak veľa

Medzi priamych členov britskej kráľovskej rodiny sa radí paradoxne len 15 osôb. V prvom rade je to kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Philip. Potom sú to ich deti – Charles, Anne, Andrew a Edward, ich vnúčatá William, Harry, Beatrice, Eugene, James a Louise, no a napokon pravnúčatá George a Charlotte. Priamou členkou rodiny je aj kráľovnina sestra princezná Margaret. Okolo týchto ľudí je ďalší okruh osôb, ktoré ale nemajú nárok na titul ani na trón. Ide hlavne o privydaté ženy a priženených mužov.

Deň býva dlhý

Program kráľovnej začína o 7:30 budíčkom, ktorý zahŕňa aj čaj s cukrom rovno do postele. O hodinu na to sa kráľovná naraňajkuje so svojim manželom v jedálni Buckinghamského paláca. Pri raňajkách si prečíta noviny a následne o nich pri stole diskutuje s ľuďmi na to určenými, spravidla s jej spolupracovníkmi. Od stola sa odoberie do pracovne, aby si prezrela poštu, ktorú tvorí denne tak 200 až 300 listov. Do večera je kráľovná zaneprázdnená pracovnými a oficiálnymi stretnutiami a udalosťami.

View this post on Instagram

Me digging Don Don's grave

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Rada sa zdobí

Hoci sa to nezdá, no aj deväťdesiatnička Alžbeta má rada šperky. Najradšej sa necháva zdobiť perlovými náhrdelníkmi, ktoré aj prislúchajú jej veku. Záľubu v nich našla ešte keď mala len 10 rokov a od svojho otca kráľa Juraja V. dostala prvý perlový náhrdelník.

View this post on Instagram

Cash me outside howbow dah

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Porušila starú tradíciu

Už oddávna platilo, že keď sa na trón dostal nový panovník alebo panovníčka, zmenil si meno. V Anglicku bola táto tradícia silno ukotvená. Ešte aj kráľovná Viktória sa pred korunováciou volala Alexandrina a kráľ Juraj bol Albert. Iba Alžbeta sa rozhodla, že bude Alžbetou.

View this post on Instagram

Make America Great Britain Again

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Nekraľuje len Británii

Verejnosť si pojmy často mýli. Tak je to aj v prípade kráľovnej. Tá totiž nie je panovníčkou len Veľkej Británie, ale celého Spojeného kráľovstva, pod ktoré spadá aj Severné Írsko. Okrem toho sú tu aj iné štáty, ktorým Alžbeta panuje. Ich počet vás prekvapí – je ich 16! Austrália, Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Kanada, Nový Zéland, Papua – Nová Guinea, Svätý Vincent a Grenadíny, Svätý Krištof a Nevis, Saint-Lucko, Šalamúnove ostrovy, Tuvalu, Jamajka.

View this post on Instagram

Queen Elizabeth in Mexico, 1975.

A post shared by Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage) on

Zamieňajú si mená

Medzi mylné patrí aj označovanie manželiek princov titulom princezná. Žiadna z nich princeznou nikdy nebude ani nebola, pokiaľ sa len princeznou nenarodila. Takže aj princezná Diana nebola princezná, ale mala aspoň šľachtická pôvod, preto sa mohla nazývať Jej kráľovská výsosť princezná z Walesu – vďaka manželovi Charlesovi. No taká Kate Middletonová nemá ani šľachtická pôvod, a preto sa môže nazývať „iba“ vojvodkyňou z Cambridge.

Voľný čas je drahý koníček

Okrem návštevy krajín a rôznych oficiálnych udalostí majú svoju prácu aj princovia. Tak napríklad William za posledné dva roky pracoval ako pilot pre anglické letectvo a jeho pracovný čas trval 9,5 hodiny. Za týždeň nalietal približne 20 hodín a všetok svoj plat venoval charite. V marci tohto roku svoje miesto opustil a venuje sa rodine a povinnostiam vyplývajúcich z postavenia budúceho panovníka.

https://www.instagram.com/p/1l5ENaRqj_/?taken-by=prince_william_love

Princ Harry mal tiež sľubne sa vyvíjajúcu vojenskú kariéru. Po štúdiách sa pripojil k pluku kavalérie a pracoval ako pilot vojenskej helikoptéry v Afganistane a na iných vojenských misiách. Zúčastnil sa aj protiteroristických cvičení ozbrojených síl Austrálie. Keď ho z bezpečnostných dôvodov z práce odvolali, začal sa venovať športovým podujatiam organizovaným pre britských vojakov, ktorí boli vo vojne zranení.

https://www.instagram.com/p/2a2VysRqr9/?taken-by=prince_william_love

Majú svoje prezývky

No, majú aj nemajú. Tak napríklad kráľovnú nemôže nik volať inak ako Elizabeth II. Iba jej manžel je jediný, kto je oprávnený hovoriť jej Lilibeth. Je to prezývka pochádzajúca z jej detstva a sama ešte dobre nevedela hovoriť. Predstavovala sa ako Lilibeth a jej rodina ju tak volala až do čias, kedy sa nestala panovníčkou. Zvyšok rodiny je povinný ju oslovovať „Vaše veličenstvo“. Dokonca aj princ Charles musí kráľovnú najprv osloviť takto, až potom môže pridať oslovenie „mamička“. Výnimku tvorí aj princ George, ktorému kráľovná dovolila oslovovať ju “Gan-Gana”. Vraj to znamená prababička.

Príklad šetrnosti

Alžbeta II. je preslávená svojou šetrnosťou a ekonomickým zmýšľaním. Je príkladom pre všetkých vo svojom okolí – pri opúšťaní miestnosti zásadne zhasína svetlo a vyžaduje od všetkých členov rodiny a obyvateľov paláca, dlhú dobu nosí rovnaké šaty a už od roku 1989 používa len jednu značku nenápadného a pomerne lacného laku na nechty, ktorý nevyhodí skôr, ako ho neminie.

View this post on Instagram

Hello…. it's me

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Najradšej má Kanadu

Kráľovná za svoj život musela navštíviť krajiny, ktoré má pod sebou, už mnohokrát. Všetky cesty sú vykonávané v súlade s odporúčaniami britskej vlády. Za 65 rokov na tróne absolvovala viac ako 120 oficiálnych návštev, z toho 27-krát Kanadu a 18-krát Austráliu.

View this post on Instagram

Pull up to the scene with my ceiling missing

A post shared by Her Majesty (@queenelizabeth) on

Škandalózna fotografia

Britský denník The Sun svojho času objavil rodinnú fotografiu malej Alžbety, jej sestry Margaret a rodičov, ako v záhrade dvíhajú ruky a gestom naznačujú nacistický pozdrav. Táto fotografia pochádza z roku 1933 a Alžbeta má na nej 7 rokov. Nikto nevie, ako sa fotka k médiám dostala. Kráľovský palác vyjadril len ľútosť a sklamanie nad činnosťou zamestnancov novín a fotografiu okomentoval ako obyčajnú rodinnú scénu pri hre, kde gesto vôbec nebolo nacistickým gestom.

zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: