Fotografia krátko po pôrode šokovala verejnosť. Mamička oblizla hlavu svojmu dieťaťu a okamžite sa spustila vlna kritiky

Lucia Mužlová Ešte viac

Pôrod je azda tá najprirodzenejšie vec v živote ženy a deň, kedy prišlo na svet naše vlastné dieťa si budeme pamätať navždy. V dnešnej spoločnosti sa ale ľudia stále v názoroch na pôrod rozchádzajú. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Hneď po narodení dieťatka mamička olizla hlavičku svojmu dieťaťu a z každej strany sa začala valiť kritika.

Tento moment vyvolal v ľuďoch odpor a aj otázky. Je to síce nezvyčajné, ale v mnohých kultúrach bežné. Na túto problematiku sa pozrel aj odborník-neurológ, ktorý tvrdí, že mnohé štúdie preukázali, že pri tomto akte sa u matky uvoľňuje oxytocín, hormón, ktorý posilňuje vzťah medzi matkou a dieťaťom a taktiež znižuje stres.

Fotografka, ktorá sa venuje práve foteniu pôrodov, Ludy Siqueira sa na to pozerá úplne normálne. Keď dieťatko z mamičky vyšlo, bolo to vraj úplne prirodzené a nikto sa nad tým nepozastavil.

Pre niektoré mamičky je to teda zvláštne, no ako sme už spomenuli, niektoré kultúry to berú úplne prirodzene. Stačí nám nahliadnuť do zvieracej ríše, kde samička vždy olizuje svoje mladé, aby ich zbavila zápachu, nečistôt a je to akýsi inštinkt.

Mnohé ženy si dnes vyberajú alternatívnejšie formy pôrodov a teda niet divu, že sa občas vyskytnú aj takéto trochu bizarné fotografie, ktoré mnohým neprídu normálne. Otázkou však ostáva, čo vlastne normálne je a čo nie. Vezmite si homeopatické liečby, pôrody, alebo jedenie placenty. Tu zastávame názor, že k pôrodu by mal byť vždy prizvaný lekár alebo odborník a homeopatické liečby nie sú vedecky podložené a teda sa jedná len o pavedu na úrovni placeba, ktorá ťahá od nevedomých ľudí peniaze.

Evolučný biológ Lee Dugatkin hovorí, že je možné, že matky cítia potrebu po pôrode svoje deti olizovať. To, aké to má korene sa môžeme zrejme len domnievať. Aký je váš názor? Príde vám to prirodzené? Vyjadrite svoj názor v komentároch.

Pozri aj: Matku nútili predstierať sex s mužom, aby mohla zaregistrovať svoje dieťa. Lesbický pár v Taliansku dostal od úradov studenú sprchu

Lucia M., independent.co.uk

0
Komentovať (0)