Gaštany, ktoré nájdete pod nohami na prechádzke sa vám môžu zísť. 10 brilantných nápadov, ako ich v domácnosti môžete využiť!

Monizz Ešte viac

Sezóna jesene má nesporne obrovské výhody. V záhrade sa nám toho už síce urodí minimum, no je ešte množstvo vecí, o ktorých neviete. Napríklad také gaštany. Keď sa kotúľajú pod nohy kdekade na chodníkoch, poriadne znepríjemňujú život. Lenže doma to môže byť s nimi celkom iná reč!

pixabay.com

Čistia zuby

Prášok pripravený zvnútra gaštanu je vynikajúcou prírodnou medicínou, ktorú používali ľudia už v minulosti. Okrem toho dokáže zuby celkom pekne vybieliť, zaručene prinajmenšom o jeden stupeň. Je to fantastický liek na ústnu hygienu. Stačí vybrať jadro z hnedej kôry a vysušiť ho na okne. Potom ho jednoducho pomeľte na prášok alebo múčku.

pixabay.com

V kúpeli

Gaštanový kúpeľ znie celkom jesenne, však? A keby ste ešte vedeli, aký je zdravý! V minulosti si ženy raz do týždňa dávali z gaštanov kúpeľ, aby omladli. Účinky gaštanov sú vraj fantastické na pokožku a dokážu ju perfektne zmäkčiť a omladiť. Aj kúpeľ si môžete pripraviť sami. Stačí ak si necháte usušiť vnútro gaštanu, pomeliete ho na prášok a pridáte si 1 polievkovú lyžicu na liter kúpeľa.

pixabay.com

Na pranie

Na všetko ostatné môžete pokojne používať hocijaké druhy gaštanov, pri ústnej hygiene je dôležité prášok neprehĺtať ale vypľuť. Na pranie je ideálny pagaštan konský a pôsobí ako mydlo. Aj tento spôsob v minulosti mal svoju popularitu, až pokým neprišli chemické mydlá. Ak máte radi prírodné veci, vyskúšajte odevy zapierať s týmto, a až potom ich hodiť do práčky. Majú príjemnú vôňu a robia dobre pokožke rúk.

pixabay.com

Na vlasy

Boli by ste prekvapení, keby ste si vlasy skúsili umývať so sušeným pagaštanom konským. Už po mesiaci by ste videli zmenu. Tento produkt normalizuje mazové žľazy hlavy, zastavuje vypadávanie vlasov a zrýchľuje ich rast. Nie nadarmo sa vyrábajú šampóny s gaštanmi. Ibaže tých je tam pramálo, aby mali vôbec šancu zaúčinkovať.

pixabay.com

Na jedenie

Tento tip je trochu úsmevný, ale kto by nemal rád dobré pečené gaštany? Pozor však na to, aby ste si zaobstarali tie jedlé. Nejedlé by vás mohli vyjsť drahšie. Niektorí ľudia ich používajú aj do koláčov, iní si z nich vyrábajú dokonca domáce gaštanové pyré. Nuž a tí najväčší extrémisti ich pijú namiesto kávy. Ale počujte, ten odvar je naozaj dobrý!

pixabay.com

Proti voškám

Ak vaše izbové rastliny trápia vošky, zmiešajte 10 polievkových lyžíc prášku z pagaštanu, pridajte dvojnásobné množstvo vody a povarte 20 minút. Nechajte odvar ochladiť a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Tekutinu potom aplikujte na napadnuté listy.

pixabay.com

Gaštany sú naozaj univerzálnym produktom z lona matky prírody a nemali by sme na ich bohaté a silné účinky zabúdať. Jeseň je tu, čoskoro sa pod nohy začnú kotúľať prvé gaštany. Vezmite košík a nazbierajte si ich aspoň zopár.

Pozri aj: Máte problém večer zaspať a budíte sa často počas noci? Toto je 9 skvelých a účinných tipov, ako sa konečne vyspať do ružova!

 (M)

0
Komentovať (0)