Izbové kvety som zaliala týmto domácim roztokom z kyseliny citrónovej. To, čo sa stalo potom mi vyrazilo dych!


Podobne ako ocot, či sóda bikarbóna, aj kyselina citrónová sa môže pýšiť univerzálnymi čistiacimi vlastnosťami. Vyčistíte ňou celú škálu predmetov a okrem toho poslúži aj v kuchyni, či dokonca v niektorých druhoch domácej kozmetiky. Ako všetko, ani kyselina citrónová však nie je na všetko.

wikipedia.org

Odstraňujte kameň

Najčastejšie ju používame na odstraňovanie vodného kameňa. V tomto smere dosahuje ešte lepšie výsledky, ako neriedený ocot. Stačí ak do kanvice nasypete 30-50 g kyseliny a zalejete ju primerane vodou. Potom ju nechajte prevrieť a niekoľkokrát prepláchnite. Kanvica bude ako nová.

pexels.com

Podobne je to aj s čistením žehličky. V každej sa skôr, či neskôr začne tvoriť vodný kameň, ktorý  vám na oblečení bude zanechávať stopy v podobe bielych šmúh, piesku alebo dokonca celých drobných kamienkov. Pripravte si roztok z 250 ml čistej vody a 25 g kyseliny citrónovej a nalejte ho do nádrže na vodu. Nastavte maximálny výkon žehličky a niekoľko krát stlačte odparovač. Keď sa kyselinový roztok dostane do trubičiek kadiaľ uniká para, prečistí sa a vodný kameň sa rozpustí.

Striebro nepoškodí

Mnoho ľudí sa o striebro a strieborné príbory bojí, preto ho radšej čistia prácne so špeciálnymi vatičkami. Nemusíte sa však báť ničoho, kyselina citrónová je úplne bezpečný prostriedok. V 1 litri vody nechajte rozpustiť 30 g kyseliny citrónovej a prevarte. Namočte do lavóra s roztokom všetok príbor alebo predmety, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom opláchnite pod tečúcou vodou.

pexels.com

Strašiak menom práčka

Znečistená práčka si väčšinou svoj hnev na našu nedôslednú starostlivosť vybije na bielizni. Preto by sme jej čistenie nemali odkladať a už tobôž nie podceňovať. Odnesieme si to totiž len my. V tom lepšom prípade len na špinavej bielizni, v tom horšom na pokazenej práčke a s tým spojenej poriadnej investícii. Ak nechcete vysoliť balík peňazí za pokazenú práčku, nasypte 150 g kyseliny citrónovej do nádržky na prací prášok, nastavte teplotu medzi 95-100°C a práčku spustite na bežný program, prípadne čistiaci program. Niektoré novšie práčky ho už majú naprogramovaný. Nerobte to však častejšie ako raz za 8 mesiacov.

sovkusom.ru

Nerezové nešťastie

Nerezové drezy a doplnky do kuchyne sú síce moderné, no čo sa týka údržby sú aj pomerne nevďačné. Podobne ako aj smaltované vane a to najmä tie, ktoré už majú nejaký ten rôčik odžitý. Vyčistite toto všetko univerzálnym prostriedkom, ktorý si vyrobíte zo 100 g kyseliny citrónovej a 250 ml octu. Hubkou potom povrchy vyčistite, počkajte 5 minút a opláchnite čistou vodou. Zdravé a čisté!

pexels.com

Neuveriteľné výsledky

Kyselina citrónová sa používa dokonca aj ako doplnok výživy pre kvety, ktoré potrebujú kyslejšie pôdy. Pripravte si roztok z ½ čajovej lyžičky kyseliny citrónovej a litra vody a kvety pravidelne zalievajte. Uvidíte, ako sa im začne dariť.

pexels.com

Na čo všetko používate kyselinu citrónovú vy? So svojimi skúsenosťami sa môžete podeliť  v komentároch.

Pozri aj: Tieto 4 rastliny patria k najobľúbenejším „izbovkám“ na Slovensku. Toto je dôvod, prečo by sa mali nachádzať v každej domácnosti!

zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov