Káva zmenšuje prsia a vesmír chutí ako maliny. Týchto 17 vedeckých faktov od základu nabúra vašu predstavu o svete

Banana Ešte viac

Ak máte radi vedu, fascinujú vás zaujímavé fakty alebo sa len radi niečo nové dozviete, tento článok je pre vás ako stvorený. Vedeli ste, že sme takpovediac tvorení z prázdnoty alebo že pitím kávy ovplyvníte veľkosť svojich pŕs? Ako chutí vesmír a prečo má chobotnica deravý mozog? Nasledujúce fakty vás poriadne prekvapia.

Tiež milujete zaujímavé fakty, ktoré často vyrazia dych? Nasledujúce informácie vás určite donútia sa zamyslieť.

Najchladnejšie miesto vo vesmíre

Vedeli ste, že najchladnejšie miesto vo vesmíre je práve na Zemi? Nejde o to, že by naša planéta bola ľadovým kráľovstvom. Jedná sa o najmenšie častice – atómy, ktoré vedci dokázali zmraziť pomocou lasera na absolútnu nulu, čo je – 273,15 °C. Niet divu, že s týmto objavom prišli vedci z chladného Fínska.

Sme tvorení prázdnotou?

pixabay.com

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vyzerá atóm? V skutočnosti je v ňom množstvo prázdneho priestoru. Ak by sme jadro atómu prirovnali k futbalovej lopte, najbližší elektrón (elektróny sú v atóme okolo jadra) by bol o 0,8 km ďalej. Ak by sme teda odstránili všetky prázdne miesta z každého atómu v ľudskom tele, človek by bol menší ako zrnko soli. Tým pádom by sme celé ľudstvo (po pomyselnom odstránení prázdneho miesta v atómoch) mohli prirovnať k veľkosti jedného jablka. Obrazne povedané – sme tvorení z prázdna.

Vesmír chutí ako maliny

Chemická zlúčenina, ktorá je obsiahnutá vo vesmíre, je zhodná s látkou, ktorá dáva malinám ich chuť. Ak by sme preto mohli “ochutnať vesmír”, chutil by tak isto ako maliny.

Najklzkejšia látka

pixabay.com

Jedna z najklzkejších látok na svete je v tele každého z nás. Nazýva sa synoviálna tekutina, no bežne ju poznáme pod názvom kĺbny maz. Ide o látku, ktorá je podobnej konzistencie i farby ako vaječný bielok a zabezpečuje hladké trenie medzi kĺbmi, čiže zabraňuje ich opotrebovaniu.

Najväčší organizmus je huba

Ak ste žili v tom, že najväčším organizmom na zemi je vráskavec ozrutný, ste na omyle. Najväčším existujúcim organizmom je obyčajná hubaArmillaria ostoyae alebo podpňovka, ktorá rastie v rezervácii Malur Reserve (Oregon, USA). Jej mycélium, čiže podhubie sa rozprestiera na ploche neuveriteľných 880 hektárov. Táto huba nie je žiaden nováčik a rastie tu už veľmi dlho. Jej vek sa odhaduje na 2,4 tisíc rokov.

Diera v mozgu

Mozog chobotnice má tvar šišky s dierou uprostred. To však nie je všetko. Touto dierou prechádza tráviaca sústava chobotnice, takže ak niečo zje, doslova jej to preteká cez mozog.

Blcha rýchlejšia ako raketoplán?

pixabay.com

Iste je vám známe, že raketoplány, ktoré sú vysielané do kozmu, majú neuveriteľné zrýchlenie, vďaka čomu sa doslova odpália do vesmíru. Blcha je však rýchlejšia. Dokáže vyskočiť do výšky 8 cm za milisekundu. Ak by sme raketoplán zmenšili, blcha by ho pri výskoku poľahky predbehla. Je asi 50-krát rýchlejšia.

Pľúca a tenisový kurt

Čo môžu mať spoločné ľudské pľúca a tenisový kurt? Plochu. Ak by sme ľudské pľúca natiahli a rozložili ich plochu, dokázali by sme nimi zakryť plochu tenisového kurtu.

Otec určuje pohlavie dieťaťa

Ak má váš partner viacero súrodencov, mohli by ste zistiť, aké pohlavie bude mať vaše bábätko. Vedci zistili, že muži s viacerými sestrami majú veľmi často dcéry, a ak majú muži veľa bratov, často sa im rodia synovia.

Ak by ryba vedela rozprávať, bonzla by vás

Vedci z Oxfordskej univerzity totiž zistili, že istý druh tropickej ryby dokáže rozoznávať ľudskú tvár. Výskumy ukázali, že presnosť týchto rýb, čo sa týka rozpoznania tváre, je až 80%.

Eiffelova veža rastie

pixabay.com

Keďže je tento symbol Paríža tvorený z kovu, v lete dokáže “vyrásť” až o 15 centimetrov. Kovy sa totiž v teple rozpínajú a zväčšujú svoj objem. Preto je v zime veža menšia ako v lete.

Ryba chodiaca po súši

Zvláštny druh ryby, ktorá má svoje telo prispôsobené lezeniu po súši, nesie latinský názov Cryptotora thamicola. Vyskytuje sa v Thajsku a je jedinou rybou, ktorá normálne lezie po stenách strmých skál.

Mona Lisa vyzerala lepšie

Francúzsky vedec Pascal Cotte už dlho skúma asi najznámejší obraz od Leonarda da Vinciho – Monu Lisu. Jeho skúmanie dokázalo, že žena na obraze mala pôvodne obočie, no časom vybledlo. Okrem toho obloha za ňou bola krásne modrá.

Šimpanzí kamaráti

O putách v rámci príbuzenských vzťahov niet pochýb ani v zvieracej ríši. Dokážu sa však zvieratá reálne kamarátiť a mať emócie či pociťovať podporu zo strany svojho priateľa? Vedci si všimli, že šimpanzy sú počas súbojov s inými šimpanzmi dosť agresívne a následne traumatizované alebo pociťujú veľký stres. Ak sú však v blízkosti svojho šimpanzieho kamaráta, znižuje to ich stres a opice sú oveľa pokojnejšie.

Mozog ako žiarovka

pixabay.com

Koľko energie spotrebuje mozog pri práci a koľko v spánku? Dokázalo sa, že množstvo energie potrebnej na jeho chod sa dá prirovnať k spotrebe 10-wattovej žiarovky. A je vlastne jedno, či spíme alebo bdieme.

Káva zmenšuje prsia?

Vedci zistili, že pri pití aspoň troch šálok kávy denne sa z dlhodobého hľadiska žene zmenšia prsia. Nejde však o žiadne kúzlo ale fakt, že prsia sú z veľkej miery zložené z tukového tkaniva. Káva podporuje metabolizmus, a tým pádom aj spaľovanie tukov.

Pozri aj: TEST, ktorý ženám a mužom na 100% vyjde rozdielne: Výsledok vám prezradí, akým ste v skutočnosti človekom. Stačí nakresliť 7 kruhov

zdroj: Jana, adme.ru

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: