Mamička robila so svojím dieťatkom tento jednoduchý rituál každý večer. Vysvetľuje, akú obrovskú silu majú slová matky!


Keď jej malý syn ochorel, ich psychológ jej povedal najlepšiu radu pri výchove dieťaťa. Povedal jej o experimente, v ktorom boli zapojené mamičky s deťmi v Anglicku.

Je tu totiž jeden jednoduchý rituál, ktorý matka s chorým dieťaťom uskutočňovala každý večer. Rodičia počkali, kým dieťa zaspalo a počas jeho spánku im šepkali tieto jednoduché slová: „Mám ťa rada. Som na teba pyšná. Som šťastná, že si moje dieťa. Si to najlepšie dieťa, aké si len môžem priať.“

Výsledky boli porovnávané s deťmi s podobnou diagnózou, ktorým ale matka pri spánku nešepkala žiadne slová. Deti, ktoré podvedome počuli vyjadrenia lásky od svojej matky, vyzdraveli skorej ako tie, čo nie. A práve tu môžeme vidieť silu materinských slov.

child
pixabay.com

Čo vám to môže dať?

Pocit prítomnosti, ktorý sa nedá nahradiť. Nie je nič lepšie ako objať svoje dieťa a povedať mu pekné slová.

Čas so svojím dieťaťom. Možno denná rutina vám nedovolí prežívať extra chvíle, ale večer pred spaním si môžete vyhradiť len pre vášho drobca.

Môžete im povedať niečo dôležité. Cez deň sa vám môže zdať, že sú ich myšlienky rozlietané a nevedia sa na vás plne sústrediť. Zašepkajte im pred spaním to dôležité, čo ste im celý deň chceli povedať. Ich schopnosť vnímať informácie je totiž vyššia v tomto prípade.

Deti cítia vašu lásku, ak im ju dostatočne prejavíte. Pre mnoho detí sa prejav lásky slovami môže stať nepochopiteľným práve v dôsledku ich nedostatku.

child1
pixabay.com

Vety, ktoré sú najčastejšie používané:

„Ja som tvoja mama a ty si moje dieťa.“ Táto veta vám môže pomôcť vytvoriť si puto so svojím dieťaťom.

„Rob veci a skutky pre seba a nie kvôli mne.“ Toto pomôže vášmu dieťaťu nájsť si vlastnú cestu v živote.

„Otec a ja ťa veľmi ľúbime.“

„Prepáč.“

„Som na teba hrdá.“

„Ľúbim ťa.“

child2
pixabay.com

Okrem týchto príkladov si vytvorte aj vlastné vety. Vaše dieťa ich môže vyžadovať rôzne v závislosti v akej situácii alebo psychickom či zdravotnom rozpoložení sa nachádza. V hlavnom prípade by ale vaše slová nemali byť zautomatizované. Aby „kúzlo“ fungovalo, musia byť vaše slová úprimné a čisté. Len tak môžu vášmu dieťaťu priniesť komfort a útechu.

Snažte sa vytvoriť si svoj vlastný rituál v domácnosti, hovorte svojmu dieťaťu pekné slová aj počas dňa, len tak, bez príčiny. Objímte ho, pobozkajte ho do vlasov, vytvárajte si spoločné zážitky. Toto sú momenty v živote dieťaťa, na ktoré si bude pamätať celý život a dodajú mu sebavedomie, silu a prispejú k formovaniu osobnosti.

Pozri aj: Toto by si mal prečítať každý človek, ktorý sa neustále sťažuje na starobu. Vek bude vždy len číslo!

zdroj: babskeveci.sk (Bianka), brightside.me


Komentáre

komentárov