Toto je dôvod, prečo bývajú starí ľudia mrzutí, náladoví a niekedy až neznesiteľní. Za všetko môže zanedbávanie, ľahostajnosť a nepozornosť!


Určite ste už niekedy stretli poriadne nevrlého starého človeka, ktorý sa na vás osopil v mestskej doprave alebo ste s ním mali dočinenia rovno doma v obývačke. Výčitky, negativistické komentáre a sebaľútosť sú na dennom poriadku takmer u každého z nich.

pexels.com

Je len málo seniorov, ktorí sa zo života tešia, majú v sebe stále veľa elánu a energie. Ak je taký práve váš starý otec alebo stará mama, vážte si to a tak trochu si aj pogratulujte. Za zlosť a nevrlosť dnešných seniorov môže naša vlastná ľahostajnosť, nepozornosť a nervozita voči nim.

Sú ako deti

Starí ľudia sú ako deti. Potrebujú dostatok pozornosti, pohladenie, ale aj pofúkanie boľačiek. Nechcú od nás veľa, no pre nás to veľa je. Kým si neuvedomíme, že tí najmrzutejší starkí sú práve vdovci a vdovy, a teda, že žijú celý čas sami, vždy sa budeme nad ich správaním rozčuľovať neprávom. Ľudia v produktívnom veku totiž často zabúdajú na to, že starší sú súčasťou ich života a v minulosti im dali viac než im kedy budú oni schopní splatiť.

pexels.com

zarmútení a hnevliví. Je to dôsledok zvýšenej zraniteľnosti, ktorá sa dotýka starých ľudí viac než malých detí. Malé dieťa sa otrasie, poplače si a ide ďalej. Starý človek nemá motiváciu ísť za niečím ďalej, pretože vie, že jeho čas sa pomaly, ale isto kráti. A je jedno, či je zdravý alebo ho kvári choroba.

pexels.com

Psychológovia odporúčajú viac pozornosti. „Hnev je najprirodzenejšia a najjednoduchšia reakcia, akú vám senior môže dať. Nachádza sa v nás a je akýsi druh živočíšnosti v každom človeku. Dokonca aj mladšie ročníky sa hnevajú, keď si ich okolie a blízki nevšímajú. Väčšinou to bývajú krátkodobé záležitosti, no treba si uvedomiť, že dôchodcovia ostávajú nepovšimnutí svojimi deťmi a vnúčatami celé roky,“ mieni doktor Vadim Giglot.

pexels.com

Pre seniorov je agresia a nevrlosť akýmsi obranným mechanizmom. Skrývajú za ním strach zo samoty, strach z toho, že zomrú nepovšimnutí a aj strach z toho, že sú už nepotrební. Pozitívne emócie ako je smiech, radosť, šťastie, obdiv a láska sú v ich rebríčkoch ďaleko za tými negatívnymi. Okrem toho, tieto emócie na rozdiel od tých negatívnych nie sú živočíšne. V ľuďoch sa začali rodiť rozvojom civilizácie. Kedysi sa človek rodil len s pudom prežiť, ku ktorému nesporne patrila agresivita a obraňovanie svojho druhu. Láska a radosť sú takpovediac novodobou výsadou.

pexels.com

Okrem toho prispieva k negatívnemu naladeniu seniorov aj fakt, že väčšina tých súčasných ešte prežila ťažké časy, mnohí zažili vojnu, nedostatok, komunizmus a prenasledovanie. Všetkého bolo málo, no veľa sa zakazovalo. Toto povedomie je v ich hlavách pevne zakódované a hoci sa to nezdá, má to silný vplyv aj na ich súčasné vnímanie života.

pexels.com

Ak je však hnev vášho blízkeho spojený s psycho-emocionálnymi poruchami, je dobré vyhľadať odbornú pomoc. Psychiatri a geriatri sa špecializujú aj na psychológiu seniorov a presne vedia, kde sa nachádza problém. Ak je to skutočne zdravotná indikácia verte, že doktor vášho starkého alebo starkú dá do poriadku. Ak je to nedostatok pozornosti, potom je rad na vás.

Ako vnímate túto problematiku vy? Svoje názory nám dajte vedieť v komentároch.

Pozri aj: Ktoré znamenie zverokruhu má najväčšie nedostatky? Ryby len veľmi ťažko odpúšťajú a Rak je zaslepený láskou

zdroj: babskeveci.sk (M)


Komentáre

komentárov